Proč se po dovolené cítíte mizerně – a jak tomu předejít

2 Srp, 2022

Autor: Jakub Lodl

stres po návratu z dovolené

Je pondělí, osm hodin ráno – pondělí po dvou týdnech na pláži. Víte, že dovolená by měla být „odpočinková“, ale místo toho, abyste se po dovolené rozzářili a vyrazili do práce, cítíte se unavenější než kdy jindy. Proč po údajném „odpočinku“ cítíte vlastně deprese po dovolené?

Podle odborníků to není jen o tom, co na dovolené děláte, ale i o tom, jak to děláte, co může způsobit, že se po návratu cítíte mizerně. Zejména pokud je to jedna z vašich prvních cest nebo dovolených od začátku pandemie, může být užitečné, abyste se při návratu do běžného života chovali uvážlivěji, abyste se vyhnuli hrozným pocitům.

Zde se dozvíte, jak si po návratu z dovolené ulehčit adaptační období a předejít cestovním nehodám, které vás mohou po návratu ještě více vyčerpat.

Vyhněte se chaosu, dejte si na všechno víc času

Cestování může vyvolávat hektické představy, jako je například běh na letadlo. Pokud si však při přesunech z místa na místo dokážete přidat trochu času navíc, nemusí být cestování chaotické.

Udělejte ze samotné cesty příjemný rodinný čas. Nechte si dostatek času na odbavení na letišti a udělejte vše, co je třeba udělat, abyste výslovně nespěchali – zejména pokud cestujete s dětmi nebo rodinou. To může všechny ušetřit zbytečného stresu.

Tím, že se vyhnete chaosu, kterému se dá vyhnout, můžete přispět k tomu, že dovolená bude začínat pohodově – namísto precedentu, že je to jen další práce, kterou musíte udělat, což jistě přispěje k poprázdninovému vyčerpání.

Nechte si čas nejen před dovolenou, ale i po ní. To umožní každému přepnout z pracovního/školního režimu do režimu dovolené a pak zase zpět – což dále přispěje k tomu, abyste se první den po návratu cítili odpočatí a uvolnění.

Pokud můžete, vraťte se domů o den nebo dva dříve. Pro lidi, kteří se vrátí domů v neděli večer a druhý den se vrhnou do práce a do školy, je to něco úplně jiného než pro lidi, kteří se vrátí domů v pátek a přes víkend se aklimatizují.

Vytvoření této klidové zóny po návratu může pomoci ponechat všem čas na opětovný přechod do pravidelných kolejí. To je obzvláště důležité pro děti, protože udržení rutiny jim může pomoci vypěstovat si pocit sounáležitosti a sebedůvěry, zejména uprostřed změn.

Pro dospělé někdy znamená odjezd na dovolenou návrat k hromadě e-mailů a práce. Záměrné ponechání si této klidové zóny může způsobit, že se první den po návratu do kanceláře nebude zdát tak zdrcující.

Zpříjemněte si dovolenou co nejvíce

Věnujte pozornost typům dovolených, které plánujete. I když je rutina pro každodenní život důležitá, nemusíte na ní lpět ani během dovolené. Ve skutečnosti je lepší, abyste úplně obrátili scénář.

Pokud je váš každodenní život statický a točí se kolem sezení u počítače, vyberte si dovolenou, která umožňuje fyzicky aktivní aktivity.Tato změna aktivity by mohla přinést největší možný odpočinek.

Pokud se chystáte na dovolenou s dalšími rodinami nebo malými dětmi, vyberte si dovolenou, která nabízí různé možnosti aktivit pro všechny. Ne všichni budou potřebovat stejný druh aktivit, ani ve stejné míře. Někomu může připadat lepší jít lézt po horách a jiný potřebuje ležet u bazénu.

To, co člověk na dovolené potřebuje, bude záviset na jeho zájmech, koníčcích a momentální potřebě energie. Pokud je tedy někdo ve vaší skupině rozhodnutý pro opalování na pláži, vezměte si s sebou kyblíčky s pískem, knihy a volejbalový míč – rekvizity pro další plážové aktivity, které se mohou hodit k tomu, co potřebují všichni ostatní.

Základem pro optimalizaci regenerační síly dovolené je vyhnout se stejným věcem, které děláte doma, jako je trávení hodin na telefonu nebo počítači. Dopřejte si takovou dovolenou, abyste měli pocit, že jste skutečně mimo domov, a to jak psychicky, tak fyzicky.

Uberte svá očekávání

Nakonec může být užitečné si uvědomit, že samotná očekávání se mohou stát zdrojem utrpení. Zamyslete se nad tím, co je reálně dosažitelné v závislosti na vašich potřebách a na tom, s kým cestujete.

Pokud je cíl nebo očekávání možné přerušit – například spát do poledne nebo si každý den přečíst knihu, doufejme, že se vám to podaří, ale je velmi pravděpodobné, že ne a je třeba s tím počítat. Naplánujte si to, co chcete dělat nejvíce, ale uvědomte si, že možná budete muset být flexibilní. Takové duševní rozpoložení může pomoci uvolnit se a vyhnout se stresu, který může přerůst v poprázdninové vyhoření.

Také je důležitá i konzumace potravin, které vám pomohou cítit se lépe, stejně jako dostatek odpočinku a spánku, pravděpodobně podpoří vše, co vám dovolená přinese. Takže si klidně dopřejte dezert v té luxusní restauraci. Ale během většiny cesty se ujistěte, že máte dostatek ovoce a zeleniny.

Pokračujte dál

Měli byste opravdu sdílet bankovní účet se svým partnerem?

Měli byste opravdu sdílet bankovní účet se svým partnerem?

Když jsme byli mladí a bezdětní, měli jsme s manželem oddělené bankovní účty. Líbilo se mi, jak to zdůrazňovalo, že jsme oba osobnosti, které mohou existovat nezávisle, i když jsme spojili nábytek a nastěhovali se k sobě. Ale poté, co se nám narodilo první dítě, tak...

Pin It on Pinterest

Share This