Nejlepší rodičovskou radu jsem se naučila od svého psa

24 Led, 2023

Autor: Linda Marková

Když vejdeme do místnosti, naši psi se třesou od čumáku k ocasu a vydávají veselé, chraplavé a vrčivé zvuky, když k nám běží. Celým svým tělem říkají: „Mám radost, že jste tady.“

Není divu, že je nazýváme svými nejlepšími přáteli? Ta věc, kterou dělají, je kouzelná a já věřím, že je to něco, co bychom měli všichni dělat se svými malými.

Když moje děti vejdou do místnosti, ROZSVÍTÍM se stejně jako můj pes. Ne nenápadně. Můj obličej se k nim otočí s plnou pozorností a úsměvem, s radostí vyslovím jejich jméno, vstanu a jdu k nim. S nadšením je přivítám. Dělám to každé ráno, když se probudí a přijdou ze školy.

Naše setkání jsou rituály, které přinášejí potěšení.

Když naše děti vidí, že se těšíme z jejich přítomnosti, cítí se potěšené. Zažívají, jak se v našich projevech radosti odráží jejich důstojnost pro spojení. To vytváří ochranu kolem jejich vlastní hodnoty, která jim pomáhá vnitřně vzkvétat a cítit se sebejistě.

Občas, když se o tuto radu podělím, se někdo zeptá: „Ale když to budeme dělat my, nebudou naše děti očekávat, že to budou dělat i ostatní lidé, a nebudou špatně připravené na často drsný a chladný svět?“. Odpověď na tyto otázky je v pořadí ano a pak ne.

Ano, zvyknou si na blízké vztahy, v nichž jsou zbožňovány. Bude jim připadat normální, že si jich přátelé, rodina a miláčci váží a nadšeně je milují. (Ne, nebudou to očekávat od svých šéfů nebo cizích lidí na ulici). Budou věřit, že jsou hodni velké péče a spojení. A budou se přirozeně vyhýbat navazování blízkých vztahů s lidmi, kteří se k nim chovají lhostejně nebo krutě. To všechno jsou dobré věci.

A ne, nebudou špatně připraveni na „skutečný život“. Ve skutečnosti existuje rozsáhlá sbírka dat z výzkumného nástroje Dotazník nepříznivých dětských zkušeností (ACE), která odhaluje, že čím více nepřízně osudu a izolace dítě v období svého vývoje zažije, tím více zdravotních a vztahových problémů bude mít v dospělosti. Hrubé nebo chladné zacházení v dětství oslabuje pocit naděje a hodnotnosti člověka.

Stejně jako nám volně sdílená psí láska pomáhá vyrovnat se s bolestmi života, tak i naše nadšená radost dodává útěchu a podporu vůči našim dětem.

Navíc když se o svou radost navenek podělíme se svými dětmi, naučí se ji vlídně sdílet mezi sebou, s námi a se svými kamarády. Je to čistě a jednoduše nakažlivé.

Klíčem je začít co nejdříve. Je mnohem snazší rozvíjet tento rytmus u malých dětí, než když jsou v pubertě. Než se dostanou do této fáze, změní se v kočky. U průměrného dospívajícího člověka je mnohem pravděpodobnější, že bude vzrušeně skákat nahoru a dolů a uteče pod postel než do naší náruče.

To však neznamená, že byste neměli projevovat radost vůči svým dospívajícím. Znamená to jen, že budou potřebovat, abyste své vrtění zmírnili z bujnosti na úrovni štěněte na něco, co se spíše podobá třesení starého psa. Potřebují vědět, že je chcete, ale jen méně trapným způsobem.

Bez ohledu na to, jak je vaše dítě staré, pokud se dokážete řídit touto starou psí moudrostí, vytvoříte si hluboce silné a ochranné pouto.

BONUSOVÝ TIP: Zkuste to se svým partnerem, staré psí třesení a vrtění není špatné ani pro naše vztahy s našimi drahými polovičkami.

Pokračujte dál

Jak pokládat lepší otázky

Jak pokládat lepší otázky

Na něco se zeptáte. Něco se dozvíte, například zda je toto místo obsazené nebo kolik to stojí? Ale více než pouze obyčejné získávání informací otázky také zahajují konverzaci, která lidi spojuje. A možná to už víte a ptáte se svých sousedů nebo kolegů, ale častým...

7 tipů pro LGBT rodiče

7 tipů pro LGBT rodiče

Výchova dítěte v LGBT partnerství nebo jako LGBT jednotlivce může být ještě obtížnější než v tradiční heterosexuální rodině. V obou případech neexistuje žádný návod, podle kterého by bylo možné se při výchově řídit.  Pro LGBT rodiče je někdy těžké najít návod,...

Jak vychovat skeptické dítě, aniž byste z něj vychovali cynika

Jak vychovat skeptické dítě, aniž byste z něj vychovali cynika

Ve světě, kde jsou lidem digitálně servírovány dezinformace, je skepticismus pro dospělého člověka ctností. U dítěte je to spíše neobvyklá vlastnost, která se zdá být v rozporu s otevřeností a radostí, ale může být stále důležitější, protože rodiče se snaží připravit...

Pin It on Pinterest

Share This