Měli byste opravdu sdílet bankovní účet se svým partnerem?

23 Čvn, 2022

Autor: Monika Krausová

Když jsme byli mladí a bezdětní, měli jsme s manželem oddělené bankovní účty. Líbilo se mi, jak to zdůrazňovalo, že jsme oba osobnosti, které mohou existovat nezávisle, i když jsme spojili nábytek a nastěhovali se k sobě. Ale poté, co se nám narodilo první dítě, tak jsme naše běžné účty sloučili do jednoho společného. Odchozí výdaje se začaly týkat především dítěte – pak dětí, jakmile jsme měli další – a bylo komicky směšné tahat peníze z více účtů.

Je ale společný účet s partnerem nebo manželem opravdu chytrý nápad? Nebo je to rychlá cesta k problémům? Jaké věci byste měli vzít v úvahu, než spojíte celý svůj finanční svět s jinou osobou? Zpráva Bank of America z roku 2018 ukázala, že 28 % dotazovaných partnerů z řad mileniálů se rozhodlo mít své bankovní účty a finance oddělené – ve srovnání s pouhými 11 % příslušníků generace X a 13 % příslušníků generace Baby Boomers.

Argumenty pro oddělené bankovní účty

Mezi důvody, oddělených účtů patří zachování rovnováhy sil a možnost jednoho z partnerů opustit druhého, aniž by zůstal bez peněz. To rozhodně chápu, ale zajímalo by mě, zda-li to tvrdí i ti, kteří mají děti a zažili divoké výdaje, které se v životě objeví, jakmile je máte.

Mám dobrou kamarádku, která se znovu vdala a spojila domácnosti, přičemž mají celkem šest dětí. Když jsem se jí zeptala, jestli mají s novým manželem oddělené účty, odpověděla „samozřejmě“. Oba se rozvedli, a tak chápou, jak je důležité mít přehled o svých vlastních penězích. Každý z nich také přebírá finanční odpovědnost za své bio děti. A konečně, když on chce nějaké zahradní vybavení, zatímco ona chce nové oblečení, vidí hodnotu v tom, že se nemusí ptát jeden druhého na svolení. Koneckonců, každý z nich má svou vlastní práci a výplatu.

Proč má smysl mít jeden bankovní účet

Možná bych náš systém oddělených účtů dokázala udržet i po celou dobu rodičovství, kdyby se vše stále platilo v hotovosti. Teď, když je tolik výdajů automaticky vybíraných a všechno ostatní se platí online, prostě nemám sílu vyjednávat, z jakého účtu má který výdaj přijít.

Můj manžel je certifikovaný finanční plánovač a osobně jsme sloučili všechny naše účty. Chodí nám tam výplata a účty se automaticky strhávají. Každý z nás ví, co se děje, a cítíme se stejně zodpovědní. Žádné skrývání nákupů.

Ideální střední cesta: Odděleně a společně

Stejně jako v mnoha jiných případech, i zde existuje skvělý kompromis. Strategie tří účtů: můj, tvůj a náš. Vedení oddělených účtů pro vlastní „zásoby“ peněz, které můžete volně utrácet, aniž byste se museli bavit, je podle mého názoru nezbytností pro moderní páry, které touží po finanční nezávislosti stejně jako po finanční „jednotě“. Na výdaje, které chcete sdílet, pak používejte společný účet.

Tato strategie tří účtů je nejvhodnější pro domácnosti se dvěma příjmy, kde každá osoba vydělává přibližně stejně. Pokud většinu příjmů vydělává jeden z rodičů, nemusí být tento kompromis ideální. Vzhledem k tomu, že se v jednu chvíli může někdo z vás starat o děti na plný úvazek, bude důležité, abyste „viděli všechno, co přichází do banky, jako ‚naše‘ peníze“. Pak bude lepší jeden společný účet.

Nakonec neexistuje správná nebo špatná odpověď a záleží na tom, co páru nejlépe vyhovuje. Děti jsou zatraceně drahé a musíte započítat práci a úsilí, abyste měli přehled o částce, kterou na ně utratíte. Čas jsou peníze.

Pokračujte dál

Proč se po dovolené cítíte mizerně – a jak tomu předejít

Proč se po dovolené cítíte mizerně – a jak tomu předejít

Je pondělí, osm hodin ráno - pondělí po dvou týdnech na pláži. Víte, že dovolená by měla být "odpočinková", ale místo toho, abyste se po dovolené rozzářili a vyrazili do práce, cítíte se unavenější než kdy jindy. Proč po údajném "odpočinku" cítíte vlastně deprese po...

Moje tchýně nikdy nepřijala mé adoptované děti

Moje tchýně nikdy nepřijala mé adoptované děti

Ještě, že mám svojí mámu. Moji synové jsou dva nejmladší z jejích 4 vnoučat - a nikdy jsem nezaznamenala žádné rozdíly v tom, jak se chová k některému z nich. Ani můj táta nevidí mé dva kluky jako jiné než jejich bratrance a sestřenice. Nikdy mu nevadilo, že jsou...

Pin It on Pinterest

Share This