7 tipů pro LGBT rodiče

8 Bře, 2023

Autor: Linda Fulínová

Výchova dítěte v LGBT partnerství nebo jako LGBT jednotlivce může být ještě obtížnější než v tradiční heterosexuální rodině. V obou případech neexistuje žádný návod, podle kterého by bylo možné se při výchově řídit.

 Pro LGBT rodiče je někdy těžké najít návod, zejména mimo větší městské oblasti s početnější homosexuální populací, protože šance, že v parku nebo na některých kurzech rodičovství narazí na jiné LGBT rodiče, je výrazně menší. Celkově lze říci, že existuje mnoho rad pro LGBT rodiče, které jsou nezbytné pro podporu dítěte, a to jak po stránce emocionální, tak praktické.

1. Věnujte se svému dítěti.

Pokud chcete prolomit zeď předsudků, musíte se svými dětmi pravidelně mluvit. Dobrým způsobem, jak začít s batolaty a předškolními dětmi, je číst jim LGBT pozitivní knihy. Řada těchto krásně ilustrovaných příběhů může vaše dítě naučit mnoho o přijetí, odlišných rodinách a alternativních životních stylech.

3. Najděte si podporu.

Pro každého rodiče je nesmírně přínosné mít na cestě k rodičovství podporu. Přátelé, členové rodiny a další rodiče ve vašem životě se mohou ukázat jako neocenitelné zdroje, když potřebujete pomoc, někoho, kdo vás vyslechne, nebo někoho, komu můžete položit otázky. Začněte budovat svůj podpůrný systém včas a rozšiřujte ho, kdykoli je to možné. Vyhledávejte zejména další LGBT rodiče, kteří mohou pochopit vaši pozici a poskytnout vám rady a vedení jedinečné pro perspektivu LGBT rodičovství.

4. Učte své dítě dříve, než začnete učit ostatní.

Děti se učí toleranci a respektu pozorováním svých rodičů. Učte své děti o důležitosti rozmanitosti a chování ke každému s respektem. Také to nejen říkejte, ale chovejte se k ostatním čestně, abyste svému dítěti vyslali správný signál. Jako LGBT rodič můžete mít jedinečnou příležitost povzbudit lidi ve svém blízkém okolí k učení tím, že budete otevřeně mluvit o své rodině.

5. Odpovídejte na otázky přiměřeně věku.

Adoptované děti mají obvykle spoustu otázek týkajících se jejich biologické rodiny a jejich identity. Zvláště děti LGBT rodičů mohou mít také otázky týkající se sexuality. Nejlepší je odpovídat klidným a přímým způsobem přiměřeným jejich věku a úrovni vyspělosti. Buďte otevření a upřímní, ale nezahlcujte dítě příliš mnoha informacemi najednou.

6. Respektujte jejich pocity.

Tato rada pro LGBT rodiče je obzvláště důležitá, protože děti vychovávané v gay nebo lesbických rodinách se liší svými pocity. Některé děti si prostě myslí, že jsou jiné než ostatní děti, a je zcela normální, že se tak cítí, protože společnost má velký vliv na emocionální vývoj dítěte. Respektujte to a naučte je vyjadřovat své pocity respektujícím způsobem.

7. Vytvořte si sociální síť s ostatními LGBT rodiči.

Pro vaše dítě bude snazší plně pochopit krásu LGBT rodičovství, pokud ho seznámíte s dalšími dětmi s LGBT opatrovníky nebo rodiči. Když děti vědí, že jsou součástí komunity, je pro ně mnohem snazší posílit jejich sebevědomí a umožní jim to cítit se otevřeněji být tím, kým chtějí být.

Pokračujte dál

Jak pokládat lepší otázky

Jak pokládat lepší otázky

Na něco se zeptáte. Něco se dozvíte, například zda je toto místo obsazené nebo kolik to stojí? Ale více než pouze obyčejné získávání informací otázky také zahajují konverzaci, která lidi spojuje. A možná to už víte a ptáte se svých sousedů nebo kolegů, ale častým...

Jak vychovat skeptické dítě, aniž byste z něj vychovali cynika

Jak vychovat skeptické dítě, aniž byste z něj vychovali cynika

Ve světě, kde jsou lidem digitálně servírovány dezinformace, je skepticismus pro dospělého člověka ctností. U dítěte je to spíše neobvyklá vlastnost, která se zdá být v rozporu s otevřeností a radostí, ale může být stále důležitější, protože rodiče se snaží připravit...

Jak (zodpovědně) mluvit s dívkami o přibírání nebo hubnutí

Jak (zodpovědně) mluvit s dívkami o přibírání nebo hubnutí

Obezita je vážný problém, ale to je i anorexie a bulimie. Rodiče zrovna moc nepomáhají pokud jde o nevyžádané rady především pro dívky. Tátové si mohou myslet, že svým dcerám pomáhají vyhnout se obezitě tím, že je vedou k uvědomění si své váhy. Komentování váhy,...

Pin It on Pinterest

Share This