15 faktů z Hvězdných válek

2 Bře, 2023

Autor: Jakub Lodl

Krotitelé duchů, Smrtonosná past a Návrat do budoucnosti mají své pevné fanouškovské základny. Ale lidé nemají rádi jen Hvězdné války, rádi o nich vědí všechno. Já jsem vyrostl na všech těch Základních průvodcích, rozšířených verzích a rozhovorech s tvůrci, ale každý den mi Twitter oznamuje, že jsem přinejlepším tak středně velký Star Wars fanoušek a ještě se mám čemu učit. Takže v závislosti na vaší vlastní úrovni fanouškovství se může lišit zajímavost tohoto článku s 15 fakty, ale slibuji, že jsme vyhrabali pár skvělých věcí, které by nějaký průměrný fanoušek nevěděl:

1. Neexistuje žádná světlá strana Síly

Samozřejmě jsem začal s odvážným tvrzením, ale faktem zůstává, že nikde ve filmech Star Wars není zmínka o „světlé“ straně síly. V původním filmu byla Síla prezentována jako všezahrnující aspekt života. „Temná strana“ byla spíše stinným koutem Síly než plně rozvinutou béčkovou stránkou. Jak série postupovala více než 40 let, myšlenka duality se z tak masivního příběhu dobra a zla rozrostla. V prequelech to bylo docela oficiální, protože se soustředily na celý ten běh kolem „Vyvoleného, který přináší rovnováhu“. Přesto nejblíže k identifikaci světlé strany se ve filmech dostal Kylo Ren, který se potýká s „povoláním ke světlu“ ve filmu Síla se probouzí. Jaká je tedy skutečná podstata Síly? Je Síla vyvážený jin a jang, nebo je to ~všechno~ a znamená to jen, že existuje temný kout? Pojďme diskutovat!

2. Jazyk Ewoků je skutečný

Ben Burtt, který stojí za Darth Vaderovým dechem a bzučením světelného meče, vytvořil většinu jazyků v předaleké galaxii. Ewokština vznikla na základě kalmyckého oiratu, jazyka, kterým se mluví v Rusku, poté, co ho Burtt slyšel v jednom dokumentárním filmu. Ve skutečnosti je většina mimozemských jazyků ve filmech vytvořena přeskládáním zvuků a slov ze skutečných jazyků, protože vymyslet je sám je opravdu těžké. Yub nub!

3. Ve vesmíru nejsou podprsenky

Když jsme v roce 2016 přišli o Carrie Fisherovou, ztratili jsme nejen naši princeznu a generála, ale také jeden z nejupřímnějších a nejzábavnějších hlasů v Hollywoodu. Ve svých memoárech, které se proměnily v představení Wishful Drinking, se Fisherová podělila o důvody, které jí George Lucas dal, když jí nedovolil nosit spodní prádlo. 

„Stane se to, že se dostanete do vesmíru a stanete se beztížným. Zatím je to dobré, ne? Ale pak se vaše tělo rozšíří, ale vaše podprsenka ne – takže vás uškrtí vaše vlastní podprsenka. Teď si myslím, že by z toho byl fantastický nekrolog – takže svým mladším kamarádům říkám, že ať už odejdu jakkoli, chci, aby se psalo, že jsem se utopila v měsíčním světle uškrcená vlastní podprsenkou.“

Zlaté bikiny mají asi trochu víc prostoru k dýchání?

4. TIE stíhačky zní jako sloni

Ve zvukové kabině Ben Burtt zkombinoval zvuk auta klouzajícího po mokré vozovce se sloním… řehtáním? Troubení? Jak se říká zvuku, který vydávají sloni?* Tak či onak, tento hloupý zvuk se skrývá za zastrašujícím jekotem základní stíhačky císařského námořnictva.

*Vyhledal jsem si to, říká se tomu troubení. Stíhačky TIE troubí jako sloni. 

5. David Prowse má zákaz vstupu na všechny oficiální akce

David Prowse je tělem v brnění Dartha Vadera, a myslel si, že byl i hlasem ikonického padoucha… až do chvíle, kdy film viděl na premiéře. Ačkoli se všichni shodneme na tom, že najmout Jamese Earla Jonese k dabování Vaderových replik bylo jedno z Lucasových lepších rozhodnutí, měl se o tom nejspíš jako zmínit? Britský kulturista byl kvůli tomu léta pochopitelně -ale hlasitě- frustrovaný, až mu nakonec v roce 2010 zakázali účast na všech oficiálních akcích Star Wars. Podle Lucasových zástupců Prowse „spálil příliš mnoho mostů“.

6. Nová naděje zavelda v americe nová pravidla pro kina

V Americe jste si dříve mohli koupit lístek do kina a strávit v něm celý den. Místo plánování na jaký film jít jste si koupili vstupenku do kina a mohli jste se zdržet na cokoli, co se vám líbilo. To se změnilo, když se Hvězdné války staly tak populární, že lidé seděli a dívali se na ně několikrát za sebou. Filmoví distributoři rychle změnili pravidla, aby na vícenásobném zhlédnutí vydělali. 

7. Původní Millennium Falcon byl celkem nezajímavý

Než Colin Cantwell přistál na návrhu létajícího hamburgeru pro Hanův mládenecký vůz, měl jeho původní koncept mnohem blíže ke klasické raketě. Tuto dřívější verzi, známou jako „pirátská loď“, dokonce postavili modeláři ILM ještě předtím, než George Lucas uviděl podobně vypadající loď z filmu Vesmír:1999. Tvůrčí vedení chtělo zajistit, aby Hanova loď byla zcela jedinečná a originální; proto byla Pirátská loď přepracována do verze jakou známe.

8. Úvodní text stál Lucase místo v režisérském klubu

Podle filmových pravidel ze 70. let musel mít film úvodní titulky. Lucas měl samozřejmě jinou představu při tvorbě největšího dobrodružství všech dob. Lucas vystoupil z režisérského klubu a zaplatil pokutu, aby jeho film začínal ikonickou znělkou, místo aby nám řekl, kdo je třetím výkonným producentem. To však stálo původní trilogii dalšího režiséra / Steven Spielberg, který měl v klubu dobrou pověst, se později nemohl přihlásit k režii Návratu Jediho, jak původně doufal.

9. „Endor“ je elfsky „Středozem“.

Endorská rasa medvídků Fozzie má sice vzrůstem blíž k trpaslíkům než k elfům, ale válečníky, kteří jsou více spjatí s přírodou než s technikou, by Tolkienovi elfové jistě ocenili. Autoři fantasy musí držet při sobě. Když už jsme u Ewoků…

10. Kenny Baker měl původně hrát Wicketa.

Muž, který se skrývá za R2D2, nebo spíše uvnitř něj, měl původně hrát mladého Ewoka ve filmu Návrat Jediho. Baker však během natáčení onemocněl a roli dostal jedenáctiletý chlapec, který byl na place komparzistou. Chlapec byl obrovským fanouškem Hvězdných válek, takže přeobsazení do skutečné postavy a hrdiny Povstalců bylo velkým vylepšením role. Tím chlapcem byl samozřejmě Warwick Davis, z něhož vyrostl úspěšný herec proslavený rolemi ve Willow, minisérii BBC Letopisy Narnie a Harrym Potterovi.

11. Neexistují žádné kostýmy klonových vojáků z prequelů

…Protože každý z nich byl CGI. Každý z nich. Takže upřímnou soustrast 501. legii, ale jestli opravdu chcete repliky brnění klonových vojáků ve filmové kvalitě, budete muset chodit s těmi malými CGI stopovacími koulemi.

12. Darth Vaderův hrudní plát má tajnou zprávu

Ve filmech Impérium vrací úder a Návrat Jediho se na Vaderově ovládacím panelu zobrazují tři řádky textu pod tlačítky na levé straně. Ačkoli vypadá dost podobně jako aurebština (jazyk Hvězdných válek, který vidíte na ovládacích obrazovkách a podobně v průběhu filmů), nápisy jsou ve skutečnosti hebrejské. Překlad není přesný, ale obecná podstata zní „Jeho skutky nebudou odpuštěny, dokud si je nezaslouží“, což je, víte, zatraceně radikální.

13. Luke „vytáhne“ svůj světelný meč tím, že ho hodí

Filmová magie v tom nejlepším: když Mark Hamil natáhne ruku, aby si přivolal světelný meč, natočili ho, jak ho prostě hodil přes celou místnost, a pak záběry ve finálním střihu obrátili. 

14. Millennium Falcon dokáže urazit 25 000 světelných let za den

I když si myslím, že použití jakýchkoliv vědeckých poznatků z reálného světa ve filmech s velkým laserovým mečem postrádá smysl, zdá se, že Han a jeho přátelé se dostávají na různá místa strašně rychle, a to i s nejrychlejší lodí v galaxii. Samozřejmě, že všechny fiktivní vesmírné lodě cestují rychlostí děje, ale ukázalo se, že existuje jistá matematika, která říká, že Falcon ve vesmírném závodě vyfoukne hvězdné lodi Enterprise dech. Pouze s nejasnou technickou hantýrkou „.5 nad rychlostí světla“ jako referenčním bodem sestavil Slate docela zajímavou interaktivní tabulku, která mapuje, jak rychle mohou různé klasické sci-fi lodě běžet.

15. Síla je jóga.

Tenhle je pro nás všechny. Jak vysvětlil George Lucas scenáristovi filmu Impérium vrací úder Lawrenci Kasdanovi: „Když si na to chcete udělat čas, můžete to udělat. Je to jako jóga, může to dělat každý.“ Takže. Všichni jsme jedno se Sílou a Síla nás provází.

Pokračujte dál

35 vesmírných faktů pro děti (i dospělé) 

35 vesmírných faktů pro děti (i dospělé) 

Vaše děti pravděpodobně milují vesmír, že? Zdá se, že i děti, které nejsou vědecky zaměřené, jsou vesmírem fascinovány. Koneckonců, my se jim vůbec nedivíme - nemusíte být astronaut (nebo rádoby astronaut), abyste ocenili obrovský a tajemný prostor nad námi. Vesmír...

Ukažte dětem, jak se slavily Vánoce „za socíku“

Ukažte dětem, jak se slavily Vánoce „za socíku“

Ozdoby plné nostalgie, retro vánoční stromeček i typické dárky Jak se slavily Vánoce v časech, kdy jim vládl Děda Mráz? Na to odpoví nové expozice v Retro muzeu Praha. Ve 4. patře OD Kotva mohou lidé zavzpomínat, jak prožívali děti i dospělí vánoční svátky před...

Pin It on Pinterest

Share This